Як отримати компенсацію МОРАЛЬНОЇ ШКОДИ інвалідам   АТО?

 

Відомо, що військовослужбовці, які стали інвалідами (загинули) в АТО отримують/

мають отримати від Міноборони одноразову грошову допомогу 150-500 розмірів прожиткового мінімуму. Наприклад, інвалід ІІІ гр., що втратив 65% працездатності внаслідок поранення в 2015 році отримував 182 700 грн.

Але мало хто знає, що такі військовослужбовці мають право, а Міністерство Оборони –  має відповідний обов’язок, на виплату компенсації моральної шкоди завданої внаслідок поранення.

Між тим, судові рішення, які набули законної сили, підтверджують, що виплата одноразової грошової допомоги не звільняє Міністерство оборони від обов'язку відшкодування також моральної шкоди, що прямо передбачено в законі (наприклад: апеляційне провадження №22-ц/796/6808/2016 від 01.06.2016р.).

            Виникає питання: Якщо закон зобов’язує виплачувати крім одноразової грошової допомоги також компенсацію моральної шкоди за поранення (загибель) в АТО, чому Міністерство оборони не робить цього самостійно, без суду? Може знову «зрада»?

            Категорично стверджую – ніякої «зради» немає, а дії Міністерства цілком законні!

            Сьогодні Державою визначені фіксовані суми, що підлягають одноразовій виплаті

у разі загибелі –        750-кратний прожитковий мінімум

у разі встановлення інвалідності:

за I групу —              400-кратний прожитковий мінімум;

за II групу —             300-кратний прожитковий мінімум;

за III групу —           250-кратний прожитковий мінімум;

Чи справедливий цей розмір компенсації – тема окрема, для прикладу скажу, що ми колись допомогли прапорщику-миротворцю, який став інвалідом 3-ї групи в Африці, отримати від Міністерства оборони через ООН 45тис. доларів.

 

Суми одноразової грошової допомоги є фіксованими, а процедура їх виплати/або невиплати чітко визначена законодавством, тому обов’язкова для Міністерства Оборони.

Моральна шкода – напроти, в кожному випадку визначається індивідуально, а згідно ст. 23 Цивільного кодексу України її розмір ВИЗНАЧАЄТЬСЯ ВИКЛЮЧНО СУДОМ, залежно від доведення глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого, з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення, в т.ч. вимог розумності і справедливості, визнаних судами України.

Ну, не може Міністр оборони, або будь-яка інша особа, визначити, що пораненому в АТО бійцю слід виплатити з державного бюджету якусь певну суму морального відшкодування. Не має ані прав, ані спеціальних знань…

Таке право має лише Суд!

При цьому Суд також не має чітких законодавчих вказівок, яку конкретно суму моральної компенсації слід виплатити конкретному пораненому.  

Суду потрібні письмові докази! Без отримання письмових доказів суд не матиме права задовольняти позов про виплату грошей з державного бюджету, навіть якщо особисто судді дуже шкода постраждалого.

 

Мінімальним пакетом письмових доказів, які слід надати суду подаючи позов про моральне відшкодування  пораненому в АТО можуть бути:

  • Довідка МСЕК - доведе що поранення пов’язано з військовою службою в АТО, та доведе процент втрати працездатності;

  • Довідки та накази з військової частини - доведуть обставини поранення;

  • Довідка ВЛК та медичні документи - доведуть наявність соматичних(тілесних) страждань під час лікування;

  • Висновок експертизи моральної шкоди - доведе наявність моральних страждань внаслідок даної психотравмуючої події, надасть соціологічне дослідження судової практики по схожим справам, аналіз мотивувальних частини цих справ для визначення меж розумності і справедливості відшкодування, доведе наявність індивідуальних акцентуацій, які об’єктивно посилюють моральні страждання особи, дасть обґрунтовану рекомендацію розміру відшкодування.

Це лише мінімальний список, оскільки зайвих доказів не буває.

 

            Не зважаючи на певну незручність, іншого способу отримати моральне відшкодування, крім звернення до суду, для інвалідів(сім’ям загиблих) в АТО не існує…

 

Трохи втішає, що позивачі - у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, звільняються від сплати судового збору на підставі п.2 ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір», а у Спілці фахівців соціологічних та психологічних досліджень (www.moralex.com.ua) учасникам АТО комплексне індивідуальне дослідження проводиться поза чергою, зі знижками, а оплачена сума при задоволенні позову стягується судом з відповідача.

Інформація про Метод комплексного експрес-діагностування особистості при дослідженні моральної шкоди, який застосовується під час психологічного дослідження,  міститься в другому номері журналу «Військова медицина України» за 2016 рік.

Голова Спілки фахівців соціологічних та психологічних досліджень (www.moralex.com.ua)

Соціальний психолог В.Сопов.

+38-097-311-02-20

м. Київ, вул. Сосюри 5, оф. 219