
Приклад судової справи № 642/2153/18
від 14.11.2018р в м. Харкові
Фабула справи: «водій не дотримався безпечного бокового інтервалу
та скоїв наїзд на припаркований автомобіль НОМЕР_2, в результаті
чого допустив зіткнення, в наслідок чого транспортні засоби отримали
механічні пошкодження, чим було спричинено матеріальну шкоду».
Вину визнав, оплачувати ремонт відмовився.
Стягнуто судом з винуватця:
1.Штраф по КУпАП 20 нмдг 340 грн.
2.Судовий збір по КУпАП 352,40 грн.
3.Матеріальна шкода 25 178 грн. 07 коп.,
4.Витрати за оцінку матеріальних збитків 2 000 грн.
5.Судовий збір по ЦПК (матеріальна шкода) 704грн. 80 коп.
6.Моральна шкода згідно експертизи №02-05-18 від 02.05.2018,
проведеної «Спілкою фахівців соціологічних та психологічних
досліджень», адреса сайту - moralex.com.ua 22 338 грн.
7.Витрати за проведення психологічного дослідження
щодо морального збитку 3 000 грн.
8.Судовий збір по ЦПК (моральна шкода) 1 762 грн.
9.Оплачені білети до Києва і назад
з метою проходження дослідження моральної шкоди 541,21 грн.
ВСЬОГО (за небажання вибачитись і відшкодувати шкоду) 56 216,48 грн.
Мотивація даного рішення Дзержинського районного суду м. Харкова № 642/2153/18 від 14.11.2018р:
«Виходячи з засад розумності і справедливості, обґрунтування спричинення позивачу моральних страждань, беручи до уваги висновок соціально-психологічного дослідження №02-05-18 від 02.05.2018, проведеного Спілкою фахівців соціологічних та психологічних досліджень, суд вважає, що сума морального відшкодування, з урахуванням ступеня вини відповідача, тривалості страждань і негативних наслідків, які настали для позивача в зв'язку з дорожньо-транспортною пригодою і пошкодженням внаслідок цієї дорожньо-транспортної пригоди його автомобіля, в розмірі 6 мінімальних заробітних плат (3723,00 грн. * 6 = 22338 грн.) є достатнім, справедливим і співмірним для відшкодування заподіяної йому моральної шкоди.»
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про відшкодування моральної шкоди, заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 грошову суму в розмірі 26583 (двадцять шість тисяч п’ятсот вісімдесят три) грн. 91 коп.

ДОРОЖНЯ КАРТА
ВІДШКОДУВАННЯ МОРАЛЬНОЇ ШКОДИ
-
Зафіксувати скоєне відносно постраждалого правопорушення в правоохоронних або інших органах, уповноважених на проведення розслідування.
-
Зібрати письмові та інші докази для доведення в суді факту і обставин протиправних дій відносно особи. При наявності кримінального правопорушення, більшість доказів збирає слідчий, а в цивільному чи адміністративному процесі – сам потерпілий або його адвокат.
-
Для відшкодування матеріальної шкоди, доказами є документально підтверджені витрати, пов’язані з усуненням наслідків правопорушення, в т.ч. упущена вигода та недоотриманий прибуток.
-
Для відшкодування моральної шкоди, як суспільно-етичної категорії необхідно наступне:
-
Зателефонувати за тел.0973110220 для узгодження особистої зустрічи потерпілого зі спеціалістом соціальної психології;
-
Надати особисто або електронною поштою на адресу 3800320@gmail.com для аналізу і вивчення всі наявні письмові доказі психотравмуючої події ;
-
Звернути увагу на негативні обставини і наслідки даного правопорушення саме стосовно особистості потерпілого. Пригадати і спробувати сформулювати всі факти і докази наявності у потерпілого особистих обставин, які на його думку, посилюють обсяг завданих йому моральних страждань у порівнянні з іншими людьми за подібних обставин.
-
За можливості, підтвердити особисту моральність у поведінці потерпілого за досліджуваних обставин.
-
Подати письмову заяву зі згодою на дослідження спеціалістом особистих даних обстежуваної особи для надання їх Суду.
-
Ознайомитись з «Методологією застосування загальновідомих психодіагностичних методик при дослідженні моральної шкоди (св. № 71833)» і процедурою дослідження.
-
Ознайомитись з основами нервово-м’язової прогресивної релаксації та дихальної гімнастики.
-
Пройти комплексне психодіагностичне дослідження за 8-10 методиками і тестами, що корелюють між собою, взаємодоповнюють і контролюють результати дослідження, мають шкали брехні, достовірності, корекції, тощо (протягом двох годин за участі потерпілого).
-
Сприяти проведенню соціологічного дослідження і аналізу правозастосування Вищими судами України подібних правовідносин, підбору практики рішень і ухвал Вищих судів України в подібних правовідносинах (10 робочих днів без участі потерпілого)
-
Отримати колегіально затверджений Висновок соціально-психологічного дослідження моральної шкоди, який містить:
а) судову практику Вищих судів України, в якості доказів того, що вони визнають подібні до досліджуваних правовідносини такими, що завдають моральних страждань потерпілим.
б) практику Вищих судів України, в якості доказів того, що в подібних правовідносинах вони визнають розумним та справедливим компенсацію моральних страждань в певних межах, обраховану в мінімальних заробітних платах на час проведення дослідження.
в) підтвердження наявності у обстежуваної особи моральних страждань внаслідок психотравмуючої події і ступеню тяжкості його моральних страждань у порівнянні із середньо нормованою особистістю потерпілих від подібних правопорушень.
г) науково-обґрунтовану рекомендацію для Суду по розміру стягнення моральної шкоди у визначених межах, обраховану в мінімальних заробітних платах з урахуванням акцентуацій і психічних особливостей даної особи.
-
Надати Суду Висновок соціально-психологічного дослідження разом з іншими доказами моральної шкоди для їх комплексного аналізу.
-
Надати Суду банківську виписку про оплату, з клопотанням про стягнення з винуватця витрат, понесених на психологічне дослідження, відповідно до ст. 22 ЦК України (реальні збитки).
* Обсяг «Висновку експерта» з додатками в середньому становить 15-20 аркушів формату А-4, містить практику ВССУ, ВСУ, ВС та статутні документи.
Вартість проведення дослідження однієї психотравмуючої події дорівнює 1 мінімальної зарплати.