top of page
Свідоцтво про захист авторських прав
🧠 Методологія

Методологія — це вчення про методи пізнання та перетворення дійсності, що включає систему принципів, методів, прийомів і процедур, які застосовуються в процесі наукового пізнання та практичної діяльності для досягнення визначеної мети. Вона охоплює:

  • Філософські основи пізнання та дослідження.

  • Загальнонаукові принципи, що застосовуються в різних галузях науки.

  • Конкретно-наукові методи, характерні для певної дисципліни.

  • Технічні прийоми та процедури, що використовуються для вирішення специфічних завдань .

Методологія визначає логіку дослідження, формує його структуру та забезпечує обґрунтування вибору методів і засобів дослідження.

🛠️ Методика

Методика — це сукупність конкретних методів, прийомів, операцій та процедур, які застосовуються для реалізації певного дослідження або практичної діяльності. Вона є практичним інструментом, що базується на методологічних засадах, і включає:

  • Алгоритм дій для досягнення поставленої мети.

  • Техніки та прийоми, що використовуються в процесі дослідження.

  • Інструкції та рекомендації щодо проведення експериментів, збору та аналізу даних .

Методика забезпечує реалізацію дослідження на практичному рівні, визначаючи конкретні кроки та засоби досягнення результатів.

Основне завдання психолога

   Презентована в 2017 році кафедрою медичної психології Національного медичного університету ім. Богомольця,     «Методологія застосування загальновідомих психодіагностичних методик при дослідженні моральної шкоди»(св. № 71833), вирішує вказане ОСНОВНЕ завдання судової психологічної експертизи. Дана методологія визначає процедуру і послідовність використання комплексу (до десяти) загальновідомих психологам психодіагностичних методик, з урахуванням вимог «Методики психологічного дослідження у справах щодо заподіяння моральних страждань особі та відшкодування моральної шкоди», реєстраційний код 14.1.75, реєстру методик проведення психологічних експертиз Мінюсту України.

  Визначена послідовність тестів, в чергуванні з проективними методиками та вправами нервово-м’язової релаксації – дозволили отримувати об’єктивно швидкі і достовірні результати протягом 2-3 годин.

Психодіагностика потерпілого

   Інструментарій психодіагностики має можливості виявити провідні якості особистості потерпілого, акцентуації та індивідуальні особливості його психіки.

   Вони  прогнозують поведінку в екстремальних умовах, а також ступінь вираженості тих рис, які посилюють/послаблюють рівень страждань конкретного піддослідного у порівнянні із середньо унормованою особистістю.

   Щоб суд впевнився у належності наданого доказу, він надається у формі, яка допускає можливість перевірки, контролю та повторного проведення будь якого з використаних тестів в судовому засіданні.

     Методологія передбачає дотримання 5-ти обов’язкових умов.

Першою є письмова заява піддослідного, що містить згоду на проведення психологічного діагностування, дозвіл на доступ до його персональних даних, попереднє ознайомлення з процедурою тестувань та вимогу про передачу результатів дослідження самому потерпілому або визначеній ним особі;

Другою обов’язковою умовою є виконання тестових завдань виключно на паперових бланках, кожний з яких засвідчується особистим підписом піддослідного і може бути витребуваний в судове засідання. З огляду на тотальну комп’ютеризацію науки, ця умова може здаватися  анахронізмом, але вона суттєво зменшує ризик зловживань з боку недобросовісного психодіагноста;

Третьою обов’язковою умовою є використання загальновідомих стандартизованих тестів з достовірними ключами і проективних методик з загальновизнаними інтерпретаціями проекцій. Це мінімізує суб’єктивний вплив діагноста і допускає можливість контролю зроблених висновків;

Четвертою обов’язковою умовою є ознайомлення піддослідного з вправами на основі методу нервово-м’язової релаксації доктора Джекобсона і виконання ним простих вправ перед кожним тестом. Це сприяє послабленню нервової напруги піддослідного і значно підвищує достовірність тестів.

П’ятою умовою є дотримання рекомендованої послідовності тестів, за якою першими застосовуються ті, які складно спотворити (Сонді), (Люшера), (Ільїна), проективні методики. Це налаштовує піддослідну особу на роботу зі стандартизованими опитувальниками, які мають контрольні шкали правдивості, достовірності, тощо.    

   

   Для мінімізації сумнівів суду щодо достовірності  психологічного дослідження або судово-психологічної експертизи, вважаємо за доцільне застосування психологами наведених принципів при доказуванні моральної шкоди.

Доповідь на Всеукраїнській конференції м. Харків
bottom of page